background image
Zmiana rozmiaru czcionki: A A A

Badam się, mam pewność

Z informacji podawanych przez Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi w Lublinie wynika, że w Polsce na raka piersi zapada rocznie ok. 15 tys. kobiet. Wczesne wykrycie nowotworu daje duże szanse na jego wyleczenie, co potwierdzają badania kliniczne prowadzone w grupie osób regularnie wykonujących mammografię. W Polsce funkcjonuje Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi realizowany w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, który skierowany jest do grupy najbardziej zagrożonych rakiem piersi tj. kobiet w wieku 50-69 lat. W ciągu ostatnich 2 lat, tylko 1 742 kobiety, z 3 783 zamieszkujących na terenie naszego miasta wykonało badanie przesiewowe.

Bezpłatną mammografię mogą wykonać wszystkie Panie, które przez ostatnie 2 lata nie zostały poddane badaniu w ramach Programu, a także kobiety, które otrzymały pisemne wskazanie do powtórzenia badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy.

Szczegółowe informacje na temat adresów placówek realizujących profilaktykę nowotworową w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi można uzyskać w gabinetach lekarzy rodzinnych oraz w Wojewódzkim Ośrodku Koordynującym Program pod nr. tel. 81 747 75 11 wew. 190 lub na stronach WOK: www.onkologia.lublin.pl.