background image
Zmiana rozmiaru czcionki: A A A

Na wycieczce w ,, Krainie Rumianku’’

W dniu 19.08.2016 nasi wychowankowie wraz z wychowawczyniami udali się na wycieczkę edukacyjno – przyrodniczą do Hołowna ,,Krainy Rumianku’’.
Naszą wakacyjną przygodę rozpoczęliśmy od fabularnej gry kupieckiej  pt. ,,Awantura w Krainie Rumianku’’, która odbyła się wśród zabudowań, łąk i wsi. Celem zabawy było zdobycie dokumentu,  w którym było napisane jak  pozbyć się leśnego licha, nękającego mieszkańców rumiankowej krainy.  Uczestniczy gry, podzieleni na grupy, wędrowali z mapą do dawnych postaci zdobywając wiedzę o ziołach, garncarstwie, dawnych zajęciach domowych, tajemnicach warzenia soli. Co jakiś czas pojawiał się leśny dziad, który zwodził graczy, wprowadzając element przygody.
Ta przygoda nauczyła dzieci negocjacji, współdziałania i autoprezentacji.
Po smacznym domowym obiedzie nasi milusińscy uczestniczyli w warsztatach tematycznych pt. ,,Od ziarna do chleba”. Poznali najstarsze sposoby uprawy zboża i jego przechowywania, rodzaje tradycyjnego pieczywa i sposób przygotowywania wypieków. Następnie dzieci młóciły cepem snopki, czyściły ziarna, mieliły zboże w ręcznych żarnach. Największą atrakcją warsztatów było samodzielne przygotowanie ciasta i pieczenie rogalików, które smakowały wybornie.
Twórczo spędzony czas, radość z poznawania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego naszego regionu oraz wspaniała wakacyjna przygoda, na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

DSC01955 DSC01937 DSC01962 DSC01983 DSC02006