Konkurs ZDROWA GMINA

Miasto Lubartów przystąpiło do ogólnopolskiego Konkursu „Zdrowa Gmina ”, któregocelem jest rozpowszechnienie wiedzy na temat wczesnej profilaktyki nowotworowej i zachęcanie naszych mieszkańców do wykonania bezpłatnych badań. Po raz trzeci Konkurs organizuje Polska Unia Onkologii, która wspólnie z samorządami podejmuje działania propagujące prewencję chorób nowotworowych, a zwłaszcza raka piersi, szyjki macicy oraz jelita grubego.

NOWOTWÓR WCZEŚNIE WYKRYTY JEST ULECZALNY

Podmiotem odpowiedzialnym za realizacje działań na terenie miasta Lubartów jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, gdzie można uzyskać wszelkie informacje na temat bezpłatnych badań: mammografii, cytologii i kolonoskopii , wykazu ośrodków wykonujących te badania oraz terminów organizowanych akcji promujących konkurs m.in. przyjazd do naszego miasta cytomammobusu – mobilnej przychodni.

Mammografia – radiologiczna metoda badania piersi u kobiet. Polega ona na wykonaniu serii zdjęć gruczołu przy użyciu promieni rentgenowskich. Jej zdolność do uwidocznienia szeregu charakterystycznych zmian pozwala na wczesne rozpoznanie raka piersi oraz innych patologii sutka zanim staną się one jawne klinicznie.

Badanie cytologiczne – pozwala na wczesne rozpoznanie stanu przedrakowego szyjki macicy. Polega ono na mikroskopowej ocenie rozmazu pobranego z tarczy i kanału szyjki macicy. Badanie nie jest bolesne. Cytologia nie powinna być wykonywana wcześniej niż w 4 dniu po miesiączce i nie później niż w 4 dniu przed następną miesiączką. Najlepszym czasem na wykonanie badania cytologicznego jest okres między 10 a 18 dniem cyklu miesiączkowego.

Kolonoskopia – metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Polega ona na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą i przesłaniu obrazu na zewnątrz. Do tego celu służy giętki instrument zwany kolonoskopem. Podczas kolonoskopii możliwe jest też pobieranie wycinków błony śluzowej jelita grubego do badań histopatologicznych, a także wykonywanie drobnych zabiegów, np. usuwanie pojedyńczych polipów.